Patiesība vai mīts? Gripas vīrusu izplatīšanos veicina gaisa pārlidojumi

Patiesība – gripu pārvadā draudzīgās debesis. Ik rudeni klajā nāk jauni ziņojumi, skolu paziņojumi un veselības aprūpes iestāžu brīdinājumi par gripas sezonu. Kāpēc tieši šajā laikā?
Patiesība vai mīts? Gripas vīrusu izplatīšanos veicina gaisa pārlidojumi

Ik rudeni klajā nāk jauni ziņojumi, skolu paziņojumi un veselības aprūpes iestāžu brīdinājumi par gripas sezonu. Kāpēc tieši šajā laikā? Zinātnisko pētījumu dati norāda, ka gripas sezonu ietekmē vairāku faktoru mijiedarbība: globālie un vietējie laikapstākļi, kas ietekmē vīrusu dzīvotspēju http://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/list, cilvēku saskare un saskarsme, piemēram, sanāksmēs un pārlidojumos, kā arī cilvēku imūnsistēmas un gripas vīrusu pielāgošanās jaunu paveidu radīšanai.1

Gripas baktērijas un pārlidojumi
Daudzie faktori, kas veicina gripas izplatīšanos, varētu izskaidrot, kāpēc gripas sezona sakrīt ar intensīvāko pārlidojumu laiku ziemas mēnešos, bet nav novērojama aktīvākajā atvaļinājumu ceļojumu laikā vasaras mēnešos.

Pārlidojumi aukstajos, sausajos ziemas mēnešos var veicināt gripas vīrusa izplatīšanos valstī. Hārvarda un Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta Veselības zinātņu un tehnoloģiju nodaļas (Harvard-MIT Division of Health Sciences and Technology) vadītajos pētījumos atklāts, ka iekšzemes aviolīniju lidojumu skaits novembrī, īpaši ap Pateicības dienas svinībām, ir precīzs gripas vīrusa izplatīšanās ātruma indikators.2 Vēl šajos pētījumos konstatēts, ka gripas sezonas aktīvāko periodu var prognozēt pēc starptautiskajiem lidojumiem septembrī. Šo pētījumu secinājumus vēlāk apstiprināja 2001.–2002. gada gripas sezonas aizkavēšanās, kas sakrita ar starptautiskās gaisa satiksmes apjoma samazināšanos pēc 11. septembra teroraktiem. Tiklīdz atsākās gaisa satiksmes aktivitāte, rādītāji atkal atbilda iepriekšējiem.2 Tomēr nesenā Bajardi (Bajardi, et al.) publikācijā izvirzīta doma, ka gaisa satiksmes ierobežojumi H1N1 vīrusa (cūku gripas) dēļ nespēja ierobežot vīrusa izplatīšanos, proti, ka gripas vīrusa izplatībai nav nepieciešama lidmašīna.3

Lai gan saaukstēšanās un gripas vīrusi var izplatīties neatkarīgi no gaisa satiksmes, lidmašīnas ļauj cilvēkiem un baktērijām pārvietoties ātri. Šajā gada periodā gaiss kļūst sausāks un cilvēki vairāk laika pavada iekštelpās, tāpēc baktērijām tiek dota iespēja izdzīvot un pārvietoties.

Ko darīt, lai ceļā izvairītos no saaukstēšanos un gripu izraisošām baktērijām
Izvairīties nav iespējams, jo baktērijas izplatīsies, bet saaukstēšanās un gripas sezonas nāks un ies. Tagad, kad zināt, kā gaisa satiksme var veicināt vīrusu izplatīšanos, jūs varat attiecīgi rīkoties pirms ceļojuma un tā laikā, lai pasargātu gan savu, gan līdzcilvēku veselību.

ASV slimību kontroles un novēršanas iestādes iesaka4


1 Lofgren, E., Fefferman, N.H., Naumov, E.N., et al. Influenza seasonality: underlying causes and modeling theories. Journal of Virology. 200781:5429–5436.

2 Brownstein, J.S., Wolfe, C.J., Mandl, K.D. Empirical evidence for the effect of airline travel on inter-regional influenza spread in the United States. PLoS Medicine. 2006 Sep;3(10):1826-1835: e401. Available at: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=pubmed&cmd=Retrieve&list_uids=16968115.

3 Bajardi, P., Poletto, C., Ramasco, J.J., et al. Human mobility networks, travel restrictions, and the global spread of 2009 H1N1 pandemic.PLoS One. 2011 Jan 31;6(1):1-8:e16591.

4 Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Flu-Free, Healthy Travel This Winter. Available at: http://www.cdc.gov/Features/WinterTravel/. Accessed October 2015. 

{Wick} TriFlunex

Wick TriFlunex

{Wick} Dioppex

Wick Dioppex

{Wick} Sinex

Wick Sinex

{Wick} Sinomist

Wick Sinomist

{Wick} ExPexin

Wick ExPexin
Aicinām, konsultēties ar ārstu vai farmaceitu par zāļu lietošanu. Uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI Bezrecepšu zāles